Invitation for Oral Interviews: Shortlisted Candidates at Kabale University Main Campus, August 29th & 30th, 2023


The individuals listed below have successfully advanced to the shortlist and are cordially invited to participate in oral interviews on the 29th and 30th of August 2023, commencing at 9:00 AM. The interview sessions will take place at the main campus of Kabale University. Kindly ensure that you bring the originals of your academic records, national identification card, letters of appointment from previous employers (if applicable), and any other documents that are stipulated as necessary.

TUESDAY 29TH AUGUST 2023

PANEL A

ASSOC. PROF ENVIRONMENTAL SCIENCE

  • Dr Babugura Agnes Ariho
  • Twongyirwe Ronald
  • John Bosco Nkurunungi

SENIOR LECTURER ENVIRONMENTAL SCIENCE

  • Stephen Aurice Wekoye

LECTURER ENVIRONMENTAL SCIENCE

  • Emily N. Kitivo
  • Dr. Daniel Abiriga

LECTURER FOREST ECOLOGY

  • Dr. Adonia K Bintoora

PANEL B

SENIOR LECTURER ANAESTHESIA

  • Isabella Epiu
  • Dr. Clare Lubuwa

LECTURER ANESTHESIA

  • Najjuma Lazia
  • Dr .Ocaya Benedict

LECTURER BIOCHEMISTRY

  • Kibedi B. Cabral

SENIOR LECTURER PERFORMING ARTS

  • Muhumuza Micheal

LECTURER PERFORMING ARTS- MUSIC

  • Wabyona Milton-
  • Andrew Kalyowa Kagumba

PANEL C

LECTURER MARKETING

  • Alice Ngele Mwazuna

LECTURER TOURISM

  • Amata Mwalo Mathias

LECTURER HOSPITALITY

  • Njue Michael Murimi
  • Ayman Abdelhakim

ASSISTANT LECTURER ECONOMICS

  • Jim Kyomukama
  • Arineitwe Shine
  • Nahabwe Kagambo John Patrick

PANEL D

ASSISTANT LECTURER PHYSICS- ELECTRONICS

  • Nassango Zainah
  • Bagaiga Basoma Richard
  • Kimbowa Joseph
  • Arinda Boaz
  • Moses Awal
  • Mugabe Robert

ASSISTANT LECTURER AGRICULTURAL ECONOMICS

  • Kishaija Noel
  • Daniel Michael Okello
  • Kazooba Michael

PANEL E

TEACHING ASSISTANTS FINE ART

  • Mashemererwa Mike
  • Isingoma Joshua Victor
  • Opira Simon Olok

TEACHING ASSISTANTS ELECTRICAL ENGINEERING

  • Mugisha Simon
  • Asiimwe Julius
  • Kamusiime Sharon
  • Namakula Claire
  • Biira Ronnet
  • Abert Ainomugisha

WEDNESDAY 30TH AUGUST 2023

PANEL A

TEACHING ASSISTANTS CIVIL ENGINEERING

  • Joseph Ainebyoona
  • Immaculate Ainembabazi
  • Jonan Bainomugisha
  • Amumpeire Samuel
  • Byamukama Dan

TEACHING ASSISTANT MECHANICAL ENGINEERING

  • Grant Ahimbisibwe
  • Edward Kabagembe
  • Rutaraka Gideon
  • Khaukha Emmanuel
  • Amos Nabutoola

PANEL B

TEACHING ASSISTANTS PROCUREMENT AND LOGISTICS

  • Mwikirizenta Alimansi
  • Jasper Atukwase
  • Kato Cosmas

TEACHING ASSISTANT ACCOUNTING AND FINANCE

  • Emily Atukunda
  • Jockus Baluku
  • Nakero Sarah

ICT OFFICER

  • Mugisha Abert
  • Billy Mangwana Ashley
  • Ssonko Denison Nsibambi
  • Kagaba Desire Emmanuel

PANEL C

TEACHING ASSISTANT ECONOMICS

  • Miria Kyarikunda
  • Oliva Kyarikunda
  • Clever Mwesigwa
  • Rachael Owomugisha

TEACHING ASSISTANTS MANAGEMENT SCIENCE

  • Francis Turinawe
  • Peter Agaba
  • Ian Wizire
  • Baker Mbuzahoose Baker

Click to access the Supplementary List of Shortlisted Candidates for Oral Interviews